Zadzwoń +48 32 388 70 51

Program sterujący

Program sterujący

Sterownik lasera

Program sterujący ploterem posiada wiele praktycznych funkcji. Szczególnie przydatna jest zakładka Baza Danych Materiałów (Material Database Tab). Korzystają z niej przede wszystkim początkujący użytkownicy. Dzięki przejrzystemu interfejsowi łatwo można tam znaleźć odpowiednią kategorię materiału. W razie potrzeby istnieje też możliwość dodania nowej kategorii. Każdy materiał ma własne ustawienia.

Dla urządzeń wyposażonych w dwie tuby, użytkownik wybiera, która z nich ma wykonać pracę. Program pozwala na korzystanie z jednostek metrycznych systemu SI, takich jak centymetry oraz z systemu imperialnego (cale).

W Bazie Danych Materiałów wprowadzamy też akcesoria, z których chcemy korzystać. Jeśli chcemy uruchomić opcję z nadmuchem, program pozwala sterować tym akcesorium. Dzięki temu możliwe jest szybkie włączanie i wyłączanie kompresora oraz monitorowanie poziomu przepływającego powietrza.

Sterownik lasera

Druga obszerna zakładka w programie sterującym to Sterowanie Ręczne. Zawiera ona bardziej zaawansowane funkcje. Pozwala na przykład ustawić właściwy procent mocy. Dzięki temu możemy zdecydować o głębokości cięcia i grawerowania. Istnieje bardzo obszerna skala rozdzielczości -od 1 do 1000 punktów na cal. Przydatnym przyciskiem jest opcja ustawień domyślnych. Można też dobrać odpowiedni dla nas tryb pracy - jeden z czterech dostępnych. Tryb podstawowy zawiera ustawienia fabryczne. Tryb 3D - jak sama nazwa wskazuje - pozwala na uzyskiwanie obrazów trójwymiarowych (płaskorzeźby), ale także na grawerowanie zdjęć na bardzo twardych materiałach, takich jak czarny marmur czy malowany mosiądz.

Sterownik lasera

Przydatną funkcją zaawansowaną jest tzw. Nominalne ustawienie mocy. Pozwala ono uzyskać optymalne efekty przy najmniejszym możliwym ustawieniu mocy. Inne typowe zastosowanie programu pozwala na regulację tak zwanej gęstości, która oznacza ilość wykonanych pociągnięć rastrowych na cal. Zakładka Sterowanie Ręczne stwarza możliwość wyboru kierunku drukowania z góry na dół lub z dołu do góry. Ustawieniem domyślnym jest praca z góry na dół, ale czasami lepiej jest wprowadzić ustawienie odwrotne. Ma to znaczenie w przypadku niektórych materiałów, których grawerowanie generuje znaczne zanieczyszczenia.

Opcja dyfuzji błędów (Error Diffusion) pozwala na rozproszenie czarnych kropek w przypadkowy sposób, dając ciekawy efekt cieniowania.
Funkcja kontrastu umożliwia na przykład oczyszczenie tła liter, tak, aby znaki przestankowe lub ogonki liter były wyraźnie widoczne.
Strojenie (tzw tuning) szereguje piksele w pionowych liniach, zgodnie z linią pracy lasera.

Sterownik lasera

Do każdego materiału przypisana jest obszerna baza opcji drukowania i grawerowania. Możemy tutaj ustawiać oraz zapisywać takie parametry, jak nazwa materiału, jego grubość domyślna, domyślny tryb drukowania, ustawienie stożka. Można tam też ustawić moc, prędkość oraz pulsację dla danego typu materiału.

 

 

Sterownik lasera

Wybór stożka pozwala bezbłędnie wprowadzić dane określające kształt pieczątki, nachylenie oraz szerokość stożka. W tym trybie istnieje również możliwość ustawienia odbicia lustrzanego pieczątki oraz inwersji kolorów (negatyw).

 

 

Sterownik lasera

Aby właściwie przygotować obraz, który chcemy grawerować, najpierw trzeba znaleźć i zaznaczyć odpowiedni plik z listy. Program sterujący posiada również szereg opcji, które pozwalają na sterowanie całym ploterem.