Zadzwoń +48 32 388 70 51

Produkcja pieczątek i stempli

Produkcja pieczątek i stempli

Chcąc produkować pieczątki należy dysponować laserem CO2, ponieważ promieniowanie emitowane przez niego jest silnie absorbowane, co powoduje odparowanie bez nadpalania i topienia tworzywa. Dzieje się tak wskutek tego, iż energia dostarczana przez laser powoduje drgania sieci (fononów), a następnie ją rozrywa.

Chcąc uzyskać dobrze odbijający się stempel bardzo ważne dobre zogniskowanie wiązki na materiale. Praktyka pokazuje, że nawet odchylenie rzędu 2 mm powoduje, iż uzyskujemy zbyt dużą średnicę wiązki, co może spowodować, iż pieczątka będzie nieostra, co w konsekwencji powoduje rozmazywanie się odbicia.

Następnym etapem jest odpowiedni dobór parametrów. Należy zwrócić uwagę na głębokość graweru, ponieważ przy zbyt płytkim pieczątka będzie się nieczytelna. Dlatego należy tak dobrać prędkość obróbki, aby proces trwał jak najkrócej, jednak jednocześnie z zachowaniem odpowiedniej jakości.

Ekran sterownika plotera laserowego, zakładka do ustawiania mocy i szybkości lasera

 

Przy minimalnej prędkości i maksymalnej mocy uzyskujemy najgłębszy grawer jednak pieczątka jest nadpalona i proces trwa najdłużej.Dlatego oba parametry należy tak dobrać by uzyskać kompromis pomiędzy jakością uzyskanego stempla i czasem trwania obróbki.

Porównanie głębokości graweru w zależności od szybkości i mocy lasera

 

Odpowiednie dobranie parametrów odpowiadających za głębokość żłobienia, to w przypadku stempli nie wszystko, o wiele bardziej istotne jest dobranie odpowiedniego stożka. Sterownik plotera laserowego Professional 3.60 pozwala zdefiniować stożek, który jest bardzo ważnym parametrem przy wytwarzaniu pieczątek.

Ekran sterownika plotera laserowego, zakładka do ustawiania parametrów stożka

 

Powoduje on, iż litera styka się z podłożem większą powierzchnią, co zapewnia jej większą stabilność oraz zmniejsza szansę urwania się. Powoduje on, iż wydaje się, że laser graweruje pod kątem, jednak jest to spowodowane precyzyjnym kontrolowaniem mocy.

Zobrazowanie stożka na przykładzie litery „C”

 

W przypadku klasycznego grawerowania laser ciągle uderza z tą samą mocą. W przypadku pieczątek zasada działania jest nieco inna. Laser zbliżając się do miejsca, które ma być niewygrawerowane np. litery zaczyna stopniować swoją moc. Czym bliżej litery moc emitowana przez tubę jest coraz mniejsza, dzięki temu uzyskujemy efekt jak na rysunku. Sterownik plotera PLS 3.60 umożliwia ustawienie procentowej mocy oraz kroku z jakim laser będzie ją zwiększał.

Różnica jakości graweru i odbicia. Po lewej bez stożka, po prawej grawer ze stożkiem
Różnica jakości graweru i odbicia. Po lewej bez stożka, po prawej grawer ze stożkiem